Ruská vakcína proti Covid-u 19 existuje. Čo s tým?

Autor: Vladimír Seman | 9.9.2020 o 11:31 | (upravené 9.9.2020 o 13:05) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  3821x

Minulý týždeň v uznávanom vedeckom periodiku "The Lancet" (www.lancet.com) zverejnili informáciu o  ruskej vakcíne proti koronavírusu. Ide o prielom v boji  s Covid-om 19?

Najprv krátka rekapitulácia: 

11. augusta ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že Rusko, ako prvá krajina na svete, začalo s hromadnou vakcináciou proti Covid-u 19. Prednostne vakcínu dostávajú zdravotníci, ľudia v prvej línii kontaktu a, samozrejme, vojaci. Procedúru úspešne absolvovala aj prezidentova dcéra.

https://svet.sme.sk/c/22476819/putinova-dcera-ma-po-vakcine-protilatky-na-koronavirus.html.

V súčasnosti existuje vyše 176 rôznych vakcín proti corona vírusu a 8 z nich je v záverečnej,  3. fáze klinických skúšok.

Ohlasy na ruskú vakcínu zo zahraničia však boli doteraz v drvivej väčšine prípadov zdržanlivé, alebo aj vyložene negatívne. Podľa ruských médií zlom prináša práve spomínaný článok v The Lancet. https://www.pravda.ru/science/1528609-vacsina/

Ruské zdroje citujú aj skúsenosť talianskych profesorov, odvolávajúc sa na testy ruskej vakcíny v skupine 9 dobrovoľníkov. Z ich pohľadu sa už na 21. deň z 28 dňového limitu v tejto skupine u všetkých účastníkov

Ruskú vakcínu proti Covid-u dostávajú aj dobrovoľníciRuskú vakcínu proti Covid-u dostávajú aj dobrovoľníci (pravda.ru)

 objavili v krvi protilátky proti koronavírusu. Rusi  uvádzajú, že táto skúsenosť podnietila talianskych profesorov napísať otvorený list, v ktorom vyjadrujú podporu pre širšie uplatnenie ruskej vakcíny. Tento list podpísalo 17 ľudí.

Spomínané argumenty si osvojili aj ruské oficiálne zdroje. Napríklad minister zdravotníctva Ruska Michail Muraško tvrdí, článok v The Lancet a reakcia talianskych profesorov vyjadrujú vysokú dôveru  voči ruskej vakcíne.

Dal som si tú námahu a pokúsil som sa v The Lancet  nájsť spomínaný článok ruských vedcov. Podarilo sa mi to až po niekoľkých márnych pokusoch a tu je výsledok:  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31866-3/fulltext

V žiadnom z ruských zdrojov som však odkaz na spomínaný článok nenašiel a k "The Lancet" sa nijaký iný seriózny vedecký časopis (zatiaľ, pokiaľ viem) nepridal.  

Čo z toho vyplýva pre Slovensko?

Netreba mať špeciálne vedomosti z medzinárodnej politiky, aby sme si uvedomili, že štát, ktorý prvý úspešne vyskúša vakcínu proti Covid-u 19 získa obrovské medzinárodné renomé a tým aj prístup k priam  horibilným zdrojom za predaj takejto vakcíny.

Za tým sa dá tušiť skrytá,  priam galaktická obchodná vojna nielen rôznych firiem, ale dokonca  celých geopolitických zoskupení svetového významu.

Niečo z toho sme si užili aj na Slovensku. Poučenie?

Zatajovanie, resp. prekrúcanie dôležitých skutočnosti v súvislosti s bojom proti Covid-u 19  sa automaticky stáva aj súčasťou politického boja nielen v malej krajine v strede Európy. 

Ani dnes sa napríklad nedozviete, koľko nás  stojí slovenský test proti corona vírusu, resp. koľko kusov týchto testov máme k dispozícii. Musí stačiť, že nám ich darovala firma ESET, ktorá si tak zaručila skvelú reklamu. (Tým nijako neznižujem význam takéhoto kroku, skôr oceňujem šikovnosť manažérov ESET-u.)

Výrečná je aj skutočnosť, že niekdajšia mediálna hviezda krízového štábu a neúspešný prezidentský kandidát Robert Mistrík sa už stiahol do úzadia potom, čo sa mu podarilo presadiť testy na koronavírus z prostredia jeho spriatelených firiem, pravda. 

To však tejto chvíli nie je až také dôležité.

Na zázračný liek proti Covid-u si ešte musíme počkať. Treba sa pripraviť aj na to, že takýto liek možno ani nevznikne. A ak predsa sa len dočkáme, možno to nakoniec nebude z Ruska, ale skôr   z iných (serióznejších) zdrojov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gréckym ostrovom hrozia obmedzenia, Chorváti chcú viac testovať

Mykonos si užil týždeň voľnosti, môže sa to zmeniť.

Vybili sa mi poistky, sama som im ponúkla medailu, smútila Štefečeková

Varga nezískal medailu ani na štvrtej olympiáde.


Už ste čítali?