Ruská vakcína proti Covid-u 19 existuje. Čo s tým?

Autor: Vladimír Seman | 9.9.2020 o 11:31 | (upravené 9.9.2020 o 13:05) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  2609x

Minulý týždeň v uznávanom vedeckom periodiku "The Lancet" (www.lancet.com) zverejnili informáciu o  ruskej vakcíne proti koronavírusu. Ide o prielom v boji  s Covid-om 19?

Najprv krátka rekapitulácia: 

11. augusta ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že Rusko, ako prvá krajina na svete, začalo s hromadnou vakcináciou proti Covid-u 19. Prednostne vakcínu dostávajú zdravotníci, ľudia v prvej línii kontaktu a, samozrejme, vojaci. Procedúru úspešne absolvovala aj prezidentova dcéra.

https://svet.sme.sk/c/22476819/putinova-dcera-ma-po-vakcine-protilatky-na-koronavirus.html.

V súčasnosti existuje vyše 176 rôznych vakcín proti corona vírusu a 8 z nich je v záverečnej,  3. fáze klinických skúšok.

Ohlasy na ruskú vakcínu zo zahraničia však boli doteraz v drvivej väčšine prípadov zdržanlivé, alebo aj vyložene negatívne. Podľa ruských médií zlom prináša práve spomínaný článok v The Lancet. https://www.pravda.ru/science/1528609-vacsina/

Ruské zdroje citujú aj skúsenosť talianskych profesorov, odvolávajúc sa na testy ruskej vakcíny v skupine 9 dobrovoľníkov. Z ich pohľadu sa už na 21. deň z 28 dňového limitu v tejto skupine u všetkých účastníkov

Ruskú vakcínu proti Covid-u dostávajú aj dobrovoľníciRuskú vakcínu proti Covid-u dostávajú aj dobrovoľníci (pravda.ru)

 objavili v krvi protilátky proti koronavírusu. Rusi  uvádzajú, že táto skúsenosť podnietila talianskych profesorov napísať otvorený list, v ktorom vyjadrujú podporu pre širšie uplatnenie ruskej vakcíny. Tento list podpísalo 17 ľudí.

Spomínané argumenty si osvojili aj ruské oficiálne zdroje. Napríklad minister zdravotníctva Ruska Michail Muraško tvrdí, článok v The Lancet a reakcia talianskych profesorov vyjadrujú vysokú dôveru  voči ruskej vakcíne.

Dal som si tú námahu a pokúsil som sa v The Lancet  nájsť spomínaný článok ruských vedcov. Podarilo sa mi to až po niekoľkých márnych pokusoch a tu je výsledok:  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31866-3/fulltext

V žiadnom z ruských zdrojov som však odkaz na spomínaný článok nenašiel a k "The Lancet" sa nijaký iný seriózny vedecký časopis (zatiaľ, pokiaľ viem) nepridal.  

Čo z toho vyplýva pre Slovensko?

Netreba mať špeciálne vedomosti z medzinárodnej politiky, aby sme si uvedomili, že štát, ktorý prvý úspešne vyskúša vakcínu proti Covid-u 19 získa obrovské medzinárodné renomé a tým aj prístup k priam  horibilným zdrojom za predaj takejto vakcíny.

Za tým sa dá tušiť skrytá,  priam galaktická obchodná vojna nielen rôznych firiem, ale dokonca  celých geopolitických zoskupení svetového významu.

Niečo z toho sme si užili aj na Slovensku. Poučenie?

Zatajovanie, resp. prekrúcanie dôležitých skutočnosti v súvislosti s bojom proti Covid-u 19  sa automaticky stáva aj súčasťou politického boja nielen v malej krajine v strede Európy. 

Ani dnes sa napríklad nedozviete, koľko nás  stojí slovenský test proti corona vírusu, resp. koľko kusov týchto testov máme k dispozícii. Musí stačiť, že nám ich darovala firma ESET, ktorá si tak zaručila skvelú reklamu. (Tým nijako neznižujem význam takéhoto kroku, skôr oceňujem šikovnosť manažérov ESET-u.)

Výrečná je aj skutočnosť, že niekdajšia mediálna hviezda krízového štábu a neúspešný prezidentský kandidát Robert Mistrík sa už stiahol do úzadia potom, čo sa mu podarilo presadiť testy na koronavírus z prostredia jeho spriatelených firiem, pravda. 

To však tejto chvíli nie je až také dôležité.

Na zázračný liek proti Covid-u si ešte musíme počkať. Treba sa pripraviť aj na to, že takýto liek možno ani nevznikne. A ak predsa sa len dočkáme, možno to nakoniec nebude z Ruska, ale skôr   z iných (serióznejších) zdrojov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?