Prečo je zvyšovanie koncesií za RTVS zlý nápad

Autor: Vladimír Seman | 24.9.2020 o 19:12 | (upravené 23.12.2020 o 23:50) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1624x

Koncesie nie sú nič iné, ako ďalšia daň, za výber ktorej sa platí oveľa viac, ako za  iné formy dane. Je to prekonaný model, od ktorého upúšťajú aj tí, ktorí ho nedávno velebili. 

Ľúbivým argumentom v prospech koncesionárskych poplatkov  je údajná väčšia miera nezávislosti od aktuálnej vládnej garnitúry.

 

 Pritom, nikde v  tých  krajinách EÚ, kde sa koncesionárskych poplatkov vzdali, neuvažujú o ich návrate. Nezávislosť médií sa totiž dá účinnejšie a lacnejšie podporiť lepším zákonom o verejných médiách, a nie takým, aký dnes platí v súvislosti s RTVS.Prečo je terajší zákon o RTVS zlý?

 

  Jedným z jeho  kurióznych dôsledkov je to, že až 95% zdrojov RTVS sa spotrebúva výlučne Bratislave. Hovoríme o  zhruba 130 mil. € ročne, na ktoré sa zbierajú všetci obyvatelia Slovenska. 

 

 Pritom, väčšinu programov, ktorými sa terajšie vedenie RTVS oháňa ako príkladom podpory verejného záujmu, vyrábajú aj súkromné médiá. Za omnoho menej peňazí, bez automatického nároku na verejné zdroje. V najväčšej miere to platí pre regionálne a mestské televízie - ich prierez z východu štátu máte napríklad na  www.tvvychod.sk.  

 

 Kontrolné mechanizmy fungovania RTVS totiž chronicky zlyhávajú.O spomínanej finančnej asymetrii, aká nemá obdobu v žiadnej demokratickej krajine, sa NIKDY nerokovalo na nijakom odbornom fóre.     Peniaze totiž potichúčky plynú do spriatelených produkčných firiem, ktoré na RTVS pozerajú predovšetkým ako na prihlúplu dojnú kravičku. Nuž a tie zdroje  sa rôznymi metódami indukujú aj v ďalších centrálnych médiách a - čuduj sa svete - aj v celoplošných komerčných televíziách. 

 

 Vznikol tak zvrátený systém, v ktorom všetky celoplošné médiá (jedine s výnimkou Rádia Lumen sídliace výlučne v Bratislave) držia "hubu a krok", lebo vedia, že ak nebudú do terajšieho systému fungovania RTVS rýpať, aj im niečo kvapne.  Je príznačné, že  systém koncesií dnes  reprezentuje najmä pán GR RTVS Jaroslav Rezník a spol., ktorému by sa údajná väčšia miera spomínanej nezávislosti náramne hodila, pravda.  Skutočnou príčinou forsírovania zvyšovania koncesií je však niečo úplne iné. Na disponibilitu v rozdeľovaní verejných peňazí len podľa toho, ako sa pán GR RTVS vyspia,  môžu aj viacerí ministri pozerať len  so závisťou.

 

   Na Ministerstve kultúry pritom  už istý čas funguje komisia, ktorej základným  cieľom bolo vzbudiť legitimitu  zvyšovania koncesií a tým (nepriamo) otvoriť cestu na predĺženie existencie terajšej garnitúry na čele RTVS.  Čudujete sa? Ja tiež.  

 

Všimnime si podrobnejšie, aké argumenty  sa na tejto komisii používajú a prečo je to slepá ulička.   

 

Zástancovia zvyšovania ako príklad často uvádzajú  Dánsko.  Argumentujú tým, že je to krajina s porovnateľnou veľkosťou s duálnym spôsobom vysielania a s podstatne vyššími koncesionárskymi poplatkami.  Aká je pravda? Od roku 2010 do roku 2018 sa ročný poplatok za licenciu pre médiá v Dánsku zvýšil na 2 527 dánskych korún.

 

 V rokoch 2019 a 2020 však  poplatok klesol a bol na úrovni 1 353 dánskych korún, teda v prerátaní na mesačnú platbu je to 14,65 €.  Verejná služba by mala byť v Dánsku v budúcnosti financovaná z daní . Preto sa poplatok za licenciu na médiá postupne na prechodné obdobie troch rokov postupne ruší. Ak to premietneme na slovenskú realitu, zohľadňujúc slovenskú priemernú mzdu 1177 € a dánsku priemernú mzdu 5534,23 €, potom by aktuálne  slovenské koncesionárske poplatky mali byť 

 

  1177/5534,23x14,65= 3,12 €!!!  

 

Nuž a toto nemal na spomínanej komisii ministerstva kto povedať. Pýtate sa, načo je  taká komisia, komu slúži a kto ju vymenoval? Ja sa pýtam tiež. 

 

Záver? Treba čím skôr prestať plakať na nesprávnom hrobe a namiesto pomýlených návrhov na zvyšovanie koncesií treba pripraviť komplexnú  zmenu zákona o RTVS.  V RTVS treba  zvýšiť verejnú kontrolu, upustiť od povrchných súťažno-zábavných formátov, otvoriť sa viac autentickej kultúre, podporiť investigatívu, kvalitné spravodajstvo, publicistiku, dokumentaristiku, pôvodnú filmovú tvorbu.  A dať oveľa väčšiu šancu mladým tvorcom v regiónoch.  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minister Szijjártó: Nevidím nič zlé na tom, že sme s Gyimesim preberali dvojité občianstvo

Podľa Szijjártóa sú slovensko-maďarské vzťahy najlepšie za posledné roky.


Už ste čítali?