Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenský test na koronavírus existuje (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Dotaz

Dobrý deň, p. Seman
v nadpise píšete o existencií TESTU a v článku spomínate LIEK, môžte to vysvetliť, alebo opraviť?
 

Ide o test, nie liek

Treba vedieť aj to, že samotná aplikácia testu sa nedá robiť doma, v "kuchyni". Teoreticky to možné je, ale v tom prípade výrobca nedáva záruku na výsledok testovania. Na to treba špecializované pracovisko.
 
Hodnoť

 

Má tento test za sebou certifikáciu, aby mohol byť hneď nasadený do klinickej praxe?
 
Hodnoť

Je to malá firmička

Ale možné je, že v rámci jej programu (protilátky z králikov) má aj testy na infekčné choroby (napr. Zika).
Ak to skutočne krízový štáb ignoruje, je to nehoráznosť. Ale či sú relevantné aj na covid 19 z tohto článku nie je jasné
 

Podrobnejšie o teste:

TS Coronavirus (COVID-19/2019-nCov) Real Time
Multiplex RT-PCR Kit - ponúkaný produkt garantuje 100 % prítomnosť
koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 na základe metódy RT-PCR v
reálnom čase (reverse-transcriptase polymerase chain reaction). Uvedená
metóda zabezpečí v jednom kroku prepis z RNA na DNA (reverzná
transkripcia) a súčasne sleduje množenie DNA v reálnom čase, teda už
počas konania testu. Metóda je natoľko citlivá, že dokáže odhaliť
prítomnosť vírusu hneď v začiatkoch infekcie, ešte pred nástupom
symptómov. RT-PCR test je prvý test, ktorý odporúčala Svetová
zdravotnícka organizácia (WHO)
 

Kolko testov mesačne vyrobia?

Kolko testov mesačne spravia na ľuďoch?
Kolko testov si eventualne ľudia môžu spraviť sami?
 
Hodnoť

No pekne

'Verejnosť má právo na úplné, pravdivé a neskreslené informácie.'
Vy tu ale také informácie neponúkate.
Pri PCR testoch je postup zhruba takýto:
1, výter z nosohltanu pomocou špeciálneho tampónu na plastovej tyčinke
2, prenos do transportného média, kde sa vírus inaktivuje a stabilizuje sa jeho nukleová kyselina (RNA)
3, RT-PCR na špeciálnom prístroji
Uvedený RT-PCR Kit je iba jednou zo štyroch potrebných vecí. Podľa mojich informácií sme mali pred týždňom nedostatok hlavne prvých dvoch. Takže RT-PCR kity by nás nezachránili. Netuším ako presne je to teraz. Každopádne každý nový kit je najprv potrebné otestovať a nie hneď nasadiť v teréne. Keď nerozumiete základom, tak ‘interpretácie zatajovania dôležitej skutočnosti‘ si radšej nechajte pre seba.
 

Načo taký invektívny tón

1. spomínaný test je medzinárodne certifikovaný, teda nie je nutné ho nanovo testovať
2. O postupe testovania samozrejme viem, nerozumiem, prečo ma hneď obviňujete z neznalosti nejakých základov
3. Citujem: "Podľa mojich informácií sme mali pred týždňom nedostatok hlavne prvých dvoch". Podľa mojich informácií je na Slovensku dostatok vatových tyčiniek i transportných vrecúšok.
4. Interpretáciu zatajovania skutočnosti, že na Slovensku je výrobca certifikovaných testov na koronavírus, som ponechal na čitateľovi, ako ste si možno nevšimli.
5. Želám príjemný deň a verím, že sa spomínané "zamlčiavanie" vysvetlí. Je to v záujme všetkých, ktorým záleží na zvládnutí koronakrízy.
 

 

1. Ale áno, treba ho najprv otestovať aj keby mal sto certifikátov. Keď zavádzate akýkoľvek nový prvok do svojho procesu, musíte otestovať či dostanete rovnaké výsledky ako predtým. Predpokladám, že táto firma začala s výrobou kitov len teraz a nikto ich ešte na slovenských vzorkách poriadne neotestoval. Ak máte dve firmy, čo si myslia že robia to isté, výsledok nemusí byť rovnaký a často ani nie je. To že Mistrík nechcel na otázku odpovedať skôr odráža túto skutočnosť. Nechcel ľuďom vravieť že možno budeme mať státisíce testov bez toho aby si najprv overili či naozaj fungujú.
4. Hej a ja keď poviem: ‘Možno autor tohto textu šíri konšpiračné teórie‘, tak som nepovedal že ich šírite. Ale každému je jasné, čo som tým myslel.
5. Súhlasím, že treba detailne a pravdivo informovať o veciach týkajúcich sa tejto krízy. A to sa týka Mistríka ako aj Vás. Obaja máte čo zlepšovať.
 

Každý má čo zlepšovať

Ale, uprednostnil by som konštruktívnejší tón. Žiaľ, Váš predpoklad o tom, že "tá" firma začala s testami teraz, sa nezakladá na pravde. Spomínanú technológiu testovali dlhodobo na širokom spektre rôznych alternatív vírusových ochorení. Preto sú - podľa všetkého- ako jediní zo slovenských dodávateľov schopní veľmi rýchlo dodať rádovo státisíce kusov testov. Tým sa môže ušetriť veľa bolesti a nemálo ľudských životov. Niekedy rozhodujú sekundy, pár dní môže byť skrátka pridlhá doba.
 

 

No keby ste vynechali tú vetu o zatajovaní dôležitej skutočnosti, tak by som zvolil konštruktívnejší tón 😉. Nie, pár dní na otestovanie nového kitu v takejto závažnej situácii je naopak veľmi málo. Hlavne keď si vezmem, že firma DB Biotech sa zaoberá vývojom králičích protilátok a nič podobné qPCR kitom v ponuke nemá (http://www.dbbiotech.com/). Tu je naopak potrebná opatrnosť. Tá tiež môže ušetriť ‘veľa bolesti a nemálo ľudských životov‘. Veda netrvá sekundy. Je lepšie si na výsledky chvíľu počkať ako niekam skočiť po hlave a potom ľutovať.
 

Firma DB Biotech má aj tzv. "kity"

Vo vlogu, ktorý je súčasťou blogu, to aj vidno. Pokiaľ viem, zo zahraničia sa má doviezť 50 tis. kusov testov, ktoré nemajú vyššiu formu certifikácie, ako má spomínaná slovenská firma. Neviem teda, aký je dôvod uprednostniť zahraničnú firmu a v prípade slovenskej nepriznať ani jej existenciu.
 

Ha ha

No pozrel som si vo vlogu ten certifikát. Je to len certifikát toho, že firma DB Biotech si najala právnickú firmu Obelis, aby tá ju zastupovala pri získaní povolenia od Európskej rady, a že Obelis o žiadosti o povolenie európske úrady informoval. Takže momentálne žiadne takéto povolenie firma DB Biotech nemá. Nikde nevidím dôkaz, že DB Biotech už tie kity reálne vyrába, ani nič o ich spoľahlivosti (citlivosť a špecifickosť). Len aby to celé nedopadlo podobne ako tí dvaja chalani ktorí vyrábajú ventilátory za 80 eur, ktoré sú ale pre pacientov s COVID-19 prakticky nepoužiteľné.
 

Treba si to lepšie pozrieť

https://www.obelis.net/.
1. Je to firma, ktorá oficiálne potvrdzuje udelenie certifikátu, platného v celej EÚ.
2. Ešte ra opakuje: Ide o TS Coronavirus (COVID-19/2019-nCov) Real Time Multiplex RT-PCR Kit - ponúkaný produkt garantuje 100 % prítomnosť koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 na základe metódy RT-PCR v reálnom čase (reverse-transcriptase polymerase chain reaction). Uvedená metóda zabezpečí v jednom kroku prepis z RNA na DNA (reverzná transkripcia) a súčasne sleduje množenie DNA v reálnom čase, teda už počas konania testu. Metóda je natoľko citlivá, že dokáže odhaliť
prítomnosť vírusu hneď v začiatkoch infekcie, ešte pred nástupom
symptómov. RT-PCR test je prvý test, ktorý odporúčala Svetová
zdravotnícka organizácia (WHO).
3. V prípade pochybností sa dá zájsť na uvedenú adresu firmy a presvedčiť sa osobne, či kontaktovať predsedu predstavenstva.
 

 

1. Toto sa tam píše: Certificate of IVD notification. This certificate will be automatically void if the notification is rejected by EU Authorities. No mne z toho vychádza, že žiadne povolenie od EU zatiaľ nemajú. Ale nechajme právne veci bokom.
2. Z toho čo píšete vidím, že žiadne reálne dáta k účinnosti testu nemáte. ‘ponúkaný produkt garantuje 100 % prítomnosť koronavírusu’ – to je z nejakého zle preloženého reklamného letáku? Akože produkt zabezpečí že bude koronávirus vo všetkých vzorkách? Aj tých kde v skutočnosti nie je? Keď opomeniem smiešny preklad, ani ten najlepší test nefunguje na 100%. A predpokladám, že ste ten kit ani nevideli a neviete či ho naozaj majú.
3. jasné, idem kvôli tomu do Košíc. Vy ste boli osobne s predsedom predstavenstva, tak prečo ste ho nepožiadali nech Vám ten kit reálne ukáže a vysvetlí ako je účinný na rôznych vzorkách s a bez koronavírusu? To ste mohli ukázať vo videu a nie certifikát, ktorý nič neznamená.
 

Všetko je O.K.

1. Je to certifikát, ktorý je platný, pokiaľ ho patričné orgány EÚ v stanovenej lehote nezamietnu. Je to obligátna formulácia, ktorá sa pri takýchto prípadoch uplatňuje vždy. Teda aj v prípade tých 50 tis. testov, ktoré SR nakúpila v zahraničí.
2. Ponúkaný produkt garantuje 100 % prítomnosť koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 na základe metódy... Inými slovami, ak tam vírus je, tak ho na základe spomínanej metódy na 100 % identifikujú. Mne to jasné je.
3. Kit som samozrejme videl, vo vlogu je jeho fotografia.
4. V blízkom čase firma garantuje dodávku vyše 500 tis. kitov, pokiaľ Ústredný krízový štáb prejaví záujem. Momentálne sa už expedujú do zahraničia a verím, že sa budú využívať aj na Slovensku.
 
Hodnoť

NO

Ľudia sú hlupáci, ženú sa za mocou a peniazmi, zdravie ich nezaujíma. Prečo vláda SR blokuje košickú firmu. Kičuru preberajú denne. Igorko, Mistrik, Sulík,
 
Hodnoť

Cena

premier dnes spominal, ze ma kopec ponuk. A ze problem moze byt cena. Tak teda ako to je?
Samozrejme druha vec je, ze to Mistrik nepovedal.
 

Cena je vždy problém...

... a možno práve v tom je podstata problému :-).
 
Hodnoť

 

Pan Seman, poziadal ste ako novinar o vyjadrenie aj Mistrika ?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 27 972
 2. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 2 730
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 2 597
 4. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 857
 5. Věra Tepličková: Ľutovať či odpísať? 1 457
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 1 210
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 979
 8. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 841
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 773
 10. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 740

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 2. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 3. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 4. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 5. Štefan Vidlár: Kotel
 6. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 7. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 8. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 9. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .


Už ste čítali?